Forum Gündemi:

Profüsör
#1
Dört yıllık bir lisans bölümü olan İktisat, içinde bulunduğumuz zaman diliminin hem ülke hem de tüm dünya çapında ekonomilerini anlayabilecek, tüm bu ekonomilerin de var olan tüm sorunlarını anlayıp onlar için çözüm üretebilecek, bunları yaparken de sosyal ve analitik yönlü düşünebilecek bireyler yetiştirmeyi hedeflemektedir. İktisat bölümünde dersler İktisat Teorisiİktisat Politikasıİktisat Tarihiİktisadi Gelişme ve Uluslararası İktisat anabilim dallarının zemininde verilmektedir.

Türkiye’nin en çok öğrencisine sahip yüksek öğrenim kurumlarından biri olan Anadolu Üniversitesiiçerisinde İktisat bölümünü de barındırmaktadır.  Anadolu Üniversitesi haricinde Açıköğretim Fakültesi olan ve İktisat bölümü bulunan diğer üniversiteler ise İstanbul Üniversitesi ve Atatürk Üniversitesi‘dir. Üniversite sınavlarında örgün öğretime hak kazanamayanlar ya da ikinci üniversiteokumak isteyenler Açıköğretim İktisat bölümüne başvurabilirler. Okula gitmeden, internet üzerinden alınan dersler ve notlar sayesinde İktisat bölümü mezunu olunabilir. Genelde zor olarak bilinen açıköğretim iktisat dersleriaöf iktisat çıkmış sorular çözülerek geçilebiliyor.

İktisat İş Olanakları

İktisat bölümü mezuniyetin ardından iş ve kariyer seçeneği baya geniş ender dört yıllık bölümler arasındadır. Diğer bölümlere nazaran analitik tarafı ağır basan bir sosyal bilim olan İktisatbölümünün oldukça geniş bir konu yelpazesi de vardır. İktisat mezunları müfettiş, uzman yardımcılığının yanı sıra denetçi sınavlarına da katılabilir. Bakanlıkların açtığı bu sınavların ardından da araştırıcı ya da iktisat uzmanı olarak iş bulabilirler. Gerek devlet bankaları, gerekse özel bankalar, uluslararası büyük şirketler, araştırma kuruluşları, yerli holdingler İktisat mezunlarını en fazla tercih eden kuruluşlardır. Bu nedenle İktisat en çok tercih edilen aöf bölümleri arasındadır.
İktisat bölümünün ardından en çok tercih edilen diğer bölümler ise Kamu Yönetimi ve Uluslararası İlişkiler‘dir. Açıköğretim Kamu Yönetimi Okumalı mıyım? ya da Açıköğretim Uluslararası İlişkiler Okumalı mıyım? diye düşünüyorsanız ilgili yazılarımızı da okuyabilirsiniz.
2019 Açıköğretim kayıt tarihleri içerisinde yapacağınız başvuru ve aöf ders seçimi sonrasında siz de Anadolu Üniversitesiİstanbul ÜniversitesiAtatürk Üniversitesi gibi Açıköğretim Fakültesine sahip olan üniversitelerin İktisat bölümlerine kayıt olabilirsiniz. Dört yıl sonrasında ise iktisat uzmanı ya da araştırıcı olarak mesleğinize başlayabilirsiniz.
Şunu da belirtmekte büyük fayda var. Geçtiğimiz günlerde Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci;
“400 bin tane işletme iktisat mezunu kadro bekliyor, yok kardeşim kadro bekleme boşuna, özel sektöre gideceğiz”
şeklinde bir açıklama yaptı.
Cevapla
aofnette
#2
Doğru bir başlangıç hem paradan hem zamandan, en önemlisi de ömürden tasarruf sağlar." *Açıköğretimde nasıl ders çalışılır? https://www.instagram.com/aofnette/ *Ders anlatımlarımız için https://www.udemy.com/course/acikogretim...be-1-vize/
*Hepinizi bekleriz arkadaşlar.
Cevapla
dvrzener
#3
(Son Düzenleme: 25.12.2021, Saat:11:00, Düzenleyen: dvrzener.) Sana iktisat ile ilgili bir kaç bilgi verip sonradan sahip olabileceğin meslekler hakkında birkaç bilgi vereyim.
İktisat mezunu ne iş yapar başlığımıza geçmeden önce, iktisat nedir sorusunu kısaca iktisat tanımı ile yanıtlayalım. İktisat, finansal ve rekabet değeri taşıyan tüm sınırlı kaynakların, toplumdaki arz – talep ilişkisini dengelemek ile ilgili araştırmalar yapan ve yönetimini üstlenen bir sosyal bilim dalıdır.
Sosyal bilim dalı olan İktisat’ın ele aldığı bazı konular; gelir dağılımı, fiyat dengesi, büyüme, kalkınma, ürün ve hizmet yönetimi, mikro iktisat ve makro iktisat gibi konulardır.
İktisat Bölümü Kimlere Göre?

Gerekli eğitim şartlarını karşılayan herkes, İktisat bölümünü okuyabilmektedir. Ancak tüm bunlardan daha önemlisi, bu sektöre ilgi duymak ve işin gerektirdiği özellikleri sağlayabilmektir.

İktisat bölümü ve Ekonomistliğin kimlere göre olduğunu sıralayacak olursak;
  • Ekonomi konularına meraklı olan kişiler.

  • Matematik, geometri, analitik geometri, fonksiyon ve integral gibi konularına hakim olan ya da merak duyan kişiler.

  • Analitik düşünebilme kabiliyetine sahip kişiler.

  • Eğitim ve kariyer alanında kendini devamlı geliştirebilecek kişiler.

  • Liderlik ve girişimcilik özelliğini benimseyebilecek kişiler.

  • Öğrenmekten sıkılmayan, sabırlı kişiler.
İktisat bölümünü tercih edebilecek kişilerdendir.
İktisat Bölümü İş İmkanları

İktisat bölümü iş imkanları sınırlı sektörleri kapsamamakta olup, aksine çok geniş bir iş imkanı sunan bir meslek koludur. İktisat bölümü mezunları kamu ve özel sektörde istihdam edilebilmektedir.

Özel sektörde başlıca İktisat Mezunu iş imkanları;


[*]Bankacılık.

[*]Finans Direktörlüğü.

[*]Denetmenlik.

[*]Analiz Uzmanlığı.

[*]Eğitim Sektörü.

[*]Kamusal Hizmet Sektörü.

[*]Bilgi ve İletişim Sektörü.

[*]Kontrolörlük.

[*]Borsa Uzmanlığı.

[*]Dış Ticaret Yöneticiliği.
[*]İktisat Okuyanlar Ne Kadar Maaş Alır?
İktisat mezunun maaş aralığı, çalıştığı kamu ve özel sektöre göre değişiklik göstermektedir. Genellikle kamu sektöründe çalışan bir İktisat mezunu, özel sektörde çalışan bir İktisat mezununa kıyasla daha fazla maaş almaktadır.
Ek olarak, İktisat mezunu’nun çalıştığı kamu veya özel sektördeki pozisyonu da maaş tutarını etkileyen önemli bir unsurdur.
Özel sektörde yeni işe başlayan İktisat maaşı, yaklaşık 4.300 TL olmaktadır. Ortalama tecrübeye sahip bir ekonomist minimum ortalama 6.000 TL, maksimum ise 17.000 TL maaş alabilmektedir. Kamuda çalışan iktisat mezunu maaş ortalaması ise 7.000 TL ile 18.000 TL arasındadır.
Lütfen iktisat maaşı tutarlarının verilere dayanarak elde edilen ortalama tutarlar olduğunu unutmayınız. Maaş tutarlarını ayrıca okuduğu iktisat bölümü, dil bilgisi, istihdam edilen bölge, prim, tecrübe, AGİ ve evlilik – çocuk sayısı gibi faktörlerinde doğrudan etkileyebileceğini unutmayınız.
Cevapla


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Uluslararası İktisat Teorisi Ünite 5 Ders Notları (Öğrenci Notu) Şenerbey 0 2,252 20.09.2018, Saat:23:47
Son Yorum: Şenerbey
  Uluslararası İktisat Teorisi Ünite 6 Ders Notları (Öğrenci Notu) Şenerbey 0 2,406 20.09.2018, Saat:23:09
Son Yorum: Şenerbey
  Uluslararası İktisat Teorisi Ünite 7 Ders Notları (Öğrenci Notu) Şenerbey 0 1,724 20.09.2018, Saat:22:50
Son Yorum: Şenerbey
  Uluslararası İktisat Teorisi Ünite 8 Ders Notları (Öğrenci Notu) Şenerbey 0 1,642 20.09.2018, Saat:22:48
Son Yorum: Şenerbey
  İktisat Ders Notları Editör 0 3,017 22.01.2018, Saat:20:15
Son Yorum: Editör

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar:

1 Ziyaretçi