Facebook'ta Paylaş
Tweetle
Google Plus'ta Paylaş

Açıköğretim İktisat Okumalı mıyım?

  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • Beğen
0
Konuyu Beğen
0
#1
Dört yıllık bir lisans bölümü olan İktisat, içinde bulunduğumuz zaman diliminin hem ülke hem de tüm dünya çapında ekonomilerini anlayabilecek, tüm bu ekonomilerin de var olan tüm sorunlarını anlayıp onlar için çözüm üretebilecek, bunları yaparken de sosyal ve analitik yönlü düşünebilecek bireyler yetiştirmeyi hedeflemektedir. İktisat bölümünde dersler İktisat Teorisiİktisat Politikasıİktisat Tarihiİktisadi Gelişme ve Uluslararası İktisat anabilim dallarının zemininde verilmektedir.

Türkiye’nin en çok öğrencisine sahip yüksek öğrenim kurumlarından biri olan Anadolu Üniversitesiiçerisinde İktisat bölümünü de barındırmaktadır.  Anadolu Üniversitesi haricinde Açıköğretim Fakültesi olan ve İktisat bölümü bulunan diğer üniversiteler ise İstanbul Üniversitesi ve Atatürk Üniversitesi‘dir. Üniversite sınavlarında örgün öğretime hak kazanamayanlar ya da ikinci üniversiteokumak isteyenler Açıköğretim İktisat bölümüne başvurabilirler. Okula gitmeden, internet üzerinden alınan dersler ve notlar sayesinde İktisat bölümü mezunu olunabilir. Genelde zor olarak bilinen açıköğretim iktisat dersleriaöf iktisat çıkmış sorular çözülerek geçilebiliyor.

İktisat İş Olanakları

İktisat bölümü mezuniyetin ardından iş ve kariyer seçeneği baya geniş ender dört yıllık bölümler arasındadır. Diğer bölümlere nazaran analitik tarafı ağır basan bir sosyal bilim olan İktisatbölümünün oldukça geniş bir konu yelpazesi de vardır. İktisat mezunları müfettiş, uzman yardımcılığının yanı sıra denetçi sınavlarına da katılabilir. Bakanlıkların açtığı bu sınavların ardından da araştırıcı ya da iktisat uzmanı olarak iş bulabilirler. Gerek devlet bankaları, gerekse özel bankalar, uluslararası büyük şirketler, araştırma kuruluşları, yerli holdingler İktisat mezunlarını en fazla tercih eden kuruluşlardır. Bu nedenle İktisat en çok tercih edilen aöf bölümleri arasındadır.
İktisat bölümünün ardından en çok tercih edilen diğer bölümler ise Kamu Yönetimi ve Uluslararası İlişkiler‘dir. Açıköğretim Kamu Yönetimi Okumalı mıyım? ya da Açıköğretim Uluslararası İlişkiler Okumalı mıyım? diye düşünüyorsanız ilgili yazılarımızı da okuyabilirsiniz.
2019 Açıköğretim kayıt tarihleri içerisinde yapacağınız başvuru ve aöf ders seçimi sonrasında siz de Anadolu Üniversitesiİstanbul ÜniversitesiAtatürk Üniversitesi gibi Açıköğretim Fakültesine sahip olan üniversitelerin İktisat bölümlerine kayıt olabilirsiniz. Dört yıl sonrasında ise iktisat uzmanı ya da araştırıcı olarak mesleğinize başlayabilirsiniz.
Şunu da belirtmekte büyük fayda var. Geçtiğimiz günlerde Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci;
“400 bin tane işletme iktisat mezunu kadro bekliyor, yok kardeşim kadro bekleme boşuna, özel sektöre gideceğiz”
şeklinde bir açıklama yaptı.
}


    Açıköğretim İktisat Okumalı mıyım?
Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi