Forum Gündemi:

Anket Başlığı: Anadolu Üniversitesi Yaz Okuluna Kayıt Yaptırmayı Düşünürmüsünüz?
Evet, düşünürüm.
100.00%
2 100.00%
Hayır, düşünmem.
0%
0 0%
Katılımcı sayısı: 2 100%
* Siz bu anket için oy kullanmışsınız. [Anket Sonuçlarını Göster]

Editör
#1
Anadolu Üniversitesi Açıköğretim fakültesinde yönetmen değişikliği ile üç ders sınav düzeni ortadan kaldırılmıştır. Üç sınav uygulamasının kalması üzerine yaz okulu uygulamasına geçildi. Herkesin merak ettiği konuların başında elbette kaç ders alacağı ve hangi sürelerde olduğu sorularıdır. Ayrıca ödeme olup olmayacağı ile ilgili konularda öğrencilerin merakla beklediği konular içerisindedir. Eğitim sisteminde ki değişiklik sayesinde daha etkin şekilde sonuç alma hedeflenmesi her yönü ile entegre edilmesi söz konusudur. Ders sayılarında oluşan belirsizlik birçok öğrencinin nasıl yol izleneceği ile ilgili de soruları artırmaktadır. AÖF Yaz okulu yayınlanan yönetmelik ile birlikte uygulamaya geçilecek. Görsel eğitim de söz konusu olacağı ve çok daha fazla etkinliği oluşturmak üzere planlama yapılmaktadır.
 
AÖF Yaz Okulu Ders Sayısı ve Başlangıç Tarihi
 
Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi tarafından yayımlanan yönetmelik 2019 – 2020 eğitim öğretim yılı itibari ile uygulama başlanacak. İlk uygulama ile birlikte öğrencileri bekleyen dönem de hızlı ilerleme de söz konusu olabilecek. Böylece yıl içerisinde ki derslerden alınarak yılın tamamlanması hedeflenmiş olmaktadır. AÖF Yaz okulu dönemi içerisinde en fazla alınabilecek ders sayısı 5 (beş) olarak belirlenmiştir. İsteğe bağlı olarak bu sayı daha az da olabilmektedir. Yönetmelikte belirlenen şart ile birlikte yaz okuluna kaydını yaptırmak isteyen öğrencinin belirlenen kayıt tarihi içerisinde kayıt şartlarını yerine getirmesi gerekmektedir. Herhangi bir ek süre de söz konusu değildir.
 
Ders Geçme Sistemi Yaz Okulunda Nasıl Gerçekleşir?
 
Tek sınav sistemi şeklinde değerlendirme yapılmaktadır. Yapılan tek sınavda alınan not 0 katkı şeklinde uygulanmaktadır. AÖF Yaz okulu içerisinde alınan dersler üniversitenin öğrenci değerlendirme sistemi esasları çerçevesinde geçerlidir. Tek sınav ile seçtiğiniz dersleri geçebileceğiniz için dönemi tamamlanmanız söz konusu olacak. Böylece geri de kalan dersleri yaz okulu sayesinde tamamlayabilirsiniz. Yeni yıla ders bırakmama adına oldukça önemli bir uygulamadır. Böylelikle öğrencilerin rahat bir şekilde dersleri vermiş olursunuz. Not geçiş uygulamalarında belirlenen oran 2,00 ve üzeri olup, geçtiğiniz derslerin ortalamasına göre uygulanmaktadır. CD, DC, ve DD harf notu ile ortalamaya ulaştırarak geçebilirsiniz.
 
Yaz Okulu Kayıt Tarihleri
 
2018 – 2019 akademik yılı yaz okulunun kayıt tarihleri 24 – 28 haziran olarak belirlenirken sınav tarihi ise 14 – 15 Eylül 2019 da yapılacaktır. Hiçbir şekilde kayıt tarihi dışında kayıt yaptırılması söz konusu olmamaktadır. Kayıt işlemlerinden sonra belirlenen tarihte ki sınava girmediğiniz zaman ise sınavın tekrarı ya da mazereti yoktur. Öğrenci isteğine bağlı olarak kayıt işlemleri yapılmaktadır.
 
Kayıtlarda Dikkat Edilecek Hususlar


l Belirlenen kayıt tarihleri dışında kayıt söz konusu olmamaktadır.
 
l AÖF yaz okulu ücretinin belirlenen tutarının ödenmesi ile kayıt işlemi tamamlanmış olmaktadır.
 
l Bulunduğu bölüm dışında ki diğer yükseköğretim programlarından ders alması söz konusu değildir.
 
l Ön lisans ya da lisans dersleri içerisinde seçilecek ders sayısı beşi hiçbir şekilde geçemez.
 
l Kayıt işlemi bittikten sonra, ders seçimi konusunda bulunan taleplerinin kabul görme ihtimali bulunmamaktadır.
 
l Güz ya da bahar dönemi içerisinde kayıt yenilemesi yapmayan pasif öğrenci yaz okulundan ders alabilmesi söz konudur.
 
l Yaz okulu sınavı ile ilgili kurumun belirlemiş olduğu sınav merkezlerinde yapılacaktır.
 
l Uzaklaştırma alan öğrencinin yaz okuluna kaydı söz konusu değildir.
 
l Sınavda uygulanacak olan kurallar AÖF sınav yönetmeliğine göre belirlenerek gerçekleştirilir.

AÖF Yaz Okulu Ücretleri
 
Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi yönetim kurulunca belirlenen ücret tahsis edilir. Güz ya da bahar dönemi kaydı için ödenen ücret ile herhangi bir bağlantısı olmayıp, ayrıca alınan hizmet karşılığı ücrettir. Kayıt için ödenen ücretin herhangi nedenden dolayı iade edilmesi söz konusu değildir. Fakat seçilen dersler açılmaz ise açılmayan dersler ile ilgili ücret iade edilmektedir. Hiçbir dersin açılmaması durumunda ise yatırılan tutarın tamamı geri ödenmektedir. Öğrencilere verilen bu fırsatla birlikte son sınıfta olmanız söz konusu ise az kalan derslerinizi vererek mezun olabilirsiniz. Ayrıca sonraki yıllara ders bırakmadan daha rahat şekilde eğitim sürdürmeniz de de önemli etkiyi sunmaktadır.

Cevapla


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
Exclamation BİLGİ Anadolu Aöf Yaz Okulu Editör 0 4,374 24.04.2019, Saat:09:47
Son Yorum: Editör

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar:

1 Ziyaretçi