Forum Gündemi:

Profüsör
#1
Açıköğretim öğrencilerinin sıklıkla tercih ettikleri diğer bir bölüm olan Uluslararası İlişkiler bölümü, dört yılda tamamlanabilecek bir lisans programıdır. Uluslararası İlişkiler bölümü Türkiyedeki ve tüm dünyadaki toplumsal, siyasal, tarihsel ve ekonomi konulardaki değişiklikleri takip edip, onları analiz etmek, dünya genelindeki tüm ülkelerin aralarındaki ilişkileri anlamlandırmak, ülkeler arasındaki sorunları analiz etmek ve çözüm üretmek gibi bir çok konuyu öğrencilerine kazandırmayı hedeflemektedir. Açıköğretim fakültesi Uluslararası İlişkiler bölümü mezun olan öğrencilerinin ülkelerin arası gerçekleşen karmaşık etkileşimi baz alarak, tüm bu bilgileri iyice analiz edebilecek kapasiteye sahip olmasını amaçlamaktadır.

Anadolu Üniversitesiİstanbul Üniversitesi ve Atatürk Üniversitesi Açıköğretim fakültelerinde bulunan Uluslararası İlişkiler bölümü öğrencilerine devletin uluslararası görevlerinde, diplomatik konularla ilgili tüm devlet dairelerinde, sivil toplum örgütlerinde, uluslararası şirketlerde yer ve görev alabilmeleri için sıkı bir öğretim vermektedir. Açıköğretim fakültesi Uluslararası İlişkiler bölümü mezunlarının tüm dünya genelindeki ülkeler arası ilişkileri sentezleyebilen, bu ilişkiler hakkında kendi düşüncesini söyleyebilen, birden fazla lisan konuşabilen, sürekli öğrenmeyi kendisine hedef edinmiş bilinçli ve erdemli bireyler olmalarını istemektedir.

Uluslararası İlişkiler İş Olanakları

Anadolu Üniversitesiİstanbul Üniversitesi ve Atatürk Üniversitesi Açıköğretim fakültelerindeki Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun olan öğrenciler Dış İşleri Bakanlığı’nın yanı sıra tüm devlet dairelerinde ve özellikle uluslararası devlet kurumlarında, uluslararası hizmet veren özel sektör şirketlerinde görev alabilirler. Ayrıca eğitimine devam etmek ve akademik kariyer yapmak isteyen genç mezunlar, yüksek lisans ve doktora yaparak kendilerini geliştirebilirler.

Uluslararası İlişkiler Hakkında Sık Sorulan Sorular

Üniversitelerin Açıköğretim fakültelerinde Uluslararası İlişkiler bölümü okumak isteyen ve bu bölümle ilgili soruları olan adaylar sık sorulan dört soruya ve cevabına aşağıdan ulaşabilirler.
Uluslararası İlişkiler bölümü kaç yıllık?
Uluslararası İlişkiler bölümü, Açıköğretim fakültesine sahip olan tüm üniversitelerde dört yıldan oluşan bir lisans programıdır.
Uluslararası İlişkiler bölümü maaşları?
Devlet memuru olunduğunda devletin her kademesinde olduğu gibi Uluslararası ilişkiler mezunu kişilerin de maaşları bir yere kadar artacaktır. Özel sektör devlet dairelerine oranla, daha fazla maaş kazanılabilecek şirketlerden oluşmaktadır. Ortalama olarak Uluslararası İlişkiler mezunu 2000-4000 TL arası bir maaşla işe başlayıp, yaklaşık 10 yıl içinde de 9000 TL’nin üzerinde rahat bir şekilde maaş alabilir.
Uluslararası İlişkiler dersleri kolay mı?
Birçok Açıköğretim öğrencisi aöf uluslararası ilişkiler çıkmış sorular ve aöf uluslararası ilişkiler ders notları ya da aöf uluslararası ilişkiler kitapları ile sınavlara hazırlanarak bu bölümden mezun olabilmektedirler.
Uluslararası İlişkiler bölümü puanları?
Açıköğretim uluslararası ilişkiler okumak isteyen öğrenciler 225 – 250 arası bir puan alıp, kayıt tarihlerini kontrol edip, açıköğretim kayıt tarihleri içinde kayıt olabilirler.
Bu sorulardan farklı merak ettiğiniz tüm sorunları yorum bırakarak belirtebilirsiniz.
Cevapla


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Uluslararası İlişkilerde Araştırma Yöntemleri Ünite 1-4 Ders Notları YüksekDağlar 0 2,964 21.09.2018, Saat:01:41
Son Yorum: YüksekDağlar
  İNDİR Uluslararası ilişkiler 4. Sınıf Ders Notları Editör 16 17,084 21.10.2015, Saat:15:29
Son Yorum: Osmandenizli
  [Vize] 2017 Güz Dönemi Ara Sınav Uluslararası İlişkiler Çıkmış Sorular arda 1 9,126 21.10.2015, Saat:13:47
Son Yorum: Osmandenizli
  [Final] 2017 Güz Dönemi Dönem Sonu Uluslararası İlişkiler Çıkmış Sorular arda 0 5,555 17.10.2015, Saat:12:52
Son Yorum: arda
  [Resimli] Uluslararası Örgütler Ders Notu Editör 8 9,226 27.09.2015, Saat:00:53
Son Yorum: darups

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar:

1 Ziyaretçi