AÖF - Açıköğretim - Ders Notları - Çıkmış Sorular

Tam Versiyon: GENEL İŞLETME 6.ÜNİTE
Şu anda arşiv modunu görüntülemektesiniz. Tam versiyonu görüntülemek için buraya tıklayınız.
Üretim:İnsanların istek ve ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla ürün ya dahizmetlerin bir araya getirilmesidir.
Üretim süreci:GIRDI>ISLEM>CIKTI>GERI BILDIRIM

Etkinlik:üretim sisteminin amaçlarını gerçekleştirme derecesi olaraktanımlanır ve performans ile eş anlamda kullanılır.
Kapasite:üretim sisteminin gerçekleştirebileceği üretim düzeyini ölçer.

ÜRETİM SİSTEMLERİ
Eş işciliği sistemiConfusedipariş sistemine dayalıdır. Kişilere bağlıdır.
Ev işciliği sistemi:bağımsız işcilerce, kar ve zararı girişimcilerinolmak üzere,kendi işyeri ve evinde yapılmasıdır.
İmalathane sistemi:el işciliğine dayalı olarak üretilen ancak evdendeğil daha çok bağımsız işyerlerinde üretilir.
Fabrikasyon sistemi:imalathanenin zayıf yönlerini kaldırmak amacı ilekurulan daha büyük çaplı üretim yapan ve daha geniş kitlenin ihtiyaçlarını karşılar.Makineler insanlar tarafından kullanılır.
ÜRETIM BICIMLERI
-üretim yöntemine göre sınıflandırma
-ürünün cinsine göre sınıflandırma
-üretim akışı ve miktarına göre sınıflandırma

Primer(birincil üretim):yeryüzünde kullanılan her çeşit ürününüretiminde yer alan ürünlerin üretimine denir.
Analitik ve sentetik üretim:hammadelerden ayrıştırma vasıtasıyladeğişik ürünlerin elde edilmesidir.
Fabrikasyon üretimi:hammaddelerin biçimini değiştirerek değeriniarttıran ve böylece yeni ürünler oluşturan biçimdir.
Montaj üretimi:mamul ve urunlerın sıstemlı bır sekılde bır arayagetırılerek yeni ürünlerin ortaya çıkarılmasıdır.

Tek üretim (proje tipi üretim):belli bir zaman diliminde tek bir ürünüretilir.üretim işlemi tekrar edilmez.gemi-bina-köprü
Seri üretim:bir ürünün özel bir sipariş ya da pazardaki  talebi karşılamak için belirli bir süre üretilmesidir.
Akıcı üretimConfusedtardartlandırılmış ürünlerin üretilmesi amacıylasağlanmış özel makinelerle kesintisiz üretim.
Sipariş üretim:tüketicinin ya da alıcı işletmenin zaman, miktar vekalite açısından özel olarak belirlediği bir ürün üretimidir.
Sürekli üretim:üretimde gerekli olan şeylerin yerlerinin değişmedensabit olmasıdır.
Tam zamanında üretim:başlangıcı japonyadır.çekme sistemnine dayalıdır.

Tüketici ürünü tüketendir.Müşteri ise satın alandır.